Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oceán se vrátil. Se zpěvačkou

18. 10. 2010

Poprvé kapela vystoupila bez Petra Muka pro fanklub. Na jaře chce navázat vzpomínkovým turné s Jitkou Charvátovou

 

PRAHA „Deset, devět, osm, sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna... Oceán!!!“ ozval se po osmnácti letech v sobotu večer pověstný pokřik fanoušků a na pódiu se z mlhy vyloupli členové legendární kapely české populární scény 80. a 90. let. Samozřejmě s jedinou výjimkou - bez zpěváka Petra Muka. Pár měsíců po jeho smrti bývalí spoluhráči poprvé vystoupili pod starým jménem s projektem, který oznamovali dva roky, původně coby New Ocean. Na setkání fanklubu Oceánu v prostorách pražského studentského klubu Hvězda, jenž byl zaplněn po strop, zahráli tři písničky v nových úpravách: Dávnou zem, Aha a Padají koně.

 

Původní členy skupiny - Petra Kučeru a bratry Dušana a Jana Vozáryovy - doplnila zpěvačka Jitka Charvátová, jež dříve působila v kapelách Fiction i Skyline a nyní je na sólovém turné ke své desce Feed My Lion. Po dlouhém, euforickém aplausu fanoušků se skupina vrátila na pódium, aby celý program zopakovala. „Víc písniček jsme zatím nestihli. Na přípravu jsme měli jen tři týdny a byla jsem s klukama na jediné zkoušce,“ omlouvala se Charvátová. V plánu je velké jarní vzpomínkové turné.

 

Chtěl by to Muk?

  

Ne všichni jsou z aktivit Oceánu nadšení. „Nevadí mi ani po dvou letech opakovaný pokus zbytku kapely o návrat, byť souvislost s Petrovou smrtí je pro mě příliš čerstvá a automatické převzetí původního názvu bez něj poněkud pochybné,“ píše přímo na internetových stránkách Petra Muka jeho dlouholetý spolupracovník Karel Deniš. Problematické je podle něj především tvrzení bývalých spoluhráčů, že se Muk rozhodoval před smrtí do kapely vrátit a možná odjet i turné.

 

„K tomu, aby byl Oceán zcela kompletní, nestačilo málo, ale naopak úplně všechno, protože žádná nadějná jednání se nekonala a konečné souhlasy nepadly. Petr Muk mnohokrát soukromě i veřejně odmítl jakékoli vzkříšení Oceánu z jiných než lidsky a umělecky spontánních důvodů,“ říká Deniš. Jeho slovům odpovídá i vyjádření Petra Muka v rozhovoru, který poskytl MF DNES jen pár dnů před svou smrtí. „Když bývalí kolegové vyhlásili, že vyrazí na turné a mě někdo nahradí, přál jsem jim jediné. Aby pracovali a vytvořili něco dobrého, zajímavého a jiného. Ale já už jsem jinde,“ odmítal tehdy zpěvák návrat do Oceánu.

 

„Návrat jsme připravovali dva roky. Petr se vyjadřoval váhavě, ale pořád jsme doufali, že se nakonec připojí,“ popisuje úhel pohledu kapely Dušan Vozáry. „Chtěli jsme hlavně hrát, buď s Petrem, nebo bez něj,“ doplňuje ho Petr Kučera. „Nemůžeme se pořád ohlížet, kdo si co myslí. To je pro nás nezajímavé. Důležité je, že nás to baví a chceme znovu hrát. Zvlášť když jsme našli Jitku, se kterou se známe léta a umí to zazpívat. Když jsme jeli na koncert, říkali jsme si: Je to jednoduché, jestli to nikoho nezajímá, tak nikdo nepřijde,“ shodují se členové Oceánu, kterým je prý jasné, že to nebudou mít jednoduché. A co konkrétně obnovený Oceán plánuje? „Na jaře bychom chtěli udělat vysloveně vzpomínkové turné, na kterém zahrajeme maximálně dvě nové věci. Oslovili jsme pro něj vedle Jitky i zpěváky, se kterými jsme se v minulosti potkávali a začínali ve stejné době jako my. Zatím všichni, kterým jsme volali, souhlasili s účastí. Uvidíme, jak to dopadne,“ říká Dušan Vozáry.

  

Pokud vše klapne, chtěla by potom kapela v roce 2012, dvacet let po rozpadu, vyjet na vlastní šňůru a na festivaly s Jitkou Charvátovou za mikrofonem.

 

zdroj: MF DNES

  

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář